fbpx

Opiekunka – zawód przyszłości dla kobiet

family-1784371_1920
0

Problem ten dotyczy w dużej mierze kobiet, ponieważ to właśnie one mają największy problem ze znalezienie stabilnego zatrudnienia. Oczywiście wiąże się to z wszelkimi przywilejami, które wynikają z kodeksu pracy obejmujące chociażby preferencyjne warunki pracy dla kobiet w ciąży. Tego typu polityka skutkuje zmniejszeniem chęci ze strony pracodawców do zatrudniania kobiet, a tym samym zmniejszeniem ich możliwości na rynku pracy.

To właśnie między innymi z tego powodu prace uważane niegdyś za „dorywcze” teraz stają się zadaniami pełnoetatowymi. Kobiety mogą sprawdzić się w nowych zawodach, które nie koniecznie muszą polegać na pracy za biurkiem przez osiem godzin dziennie. Jedną z interesujących form zarabiania pieniędzy jest możliwość pracy jako opiekunka dla dziecka. Wiele młodych mam, którym udało się zrobić karierę rzadko mogą pozwolić sobie na pozostawanie z dzieckiem dłużej niż na okres trzymiesięcznego urlopu macierzyńskiego, dlatego też poszukują one odpowiedzianych osób do opieki nad ich pociechą. W czasie, gdy mama jest w pracy opiekunka przejmuje na siebie obowiązek opieki i pielęgnacji dziecka, jak również zapewnia mu wspólne zabawy i rozrywki.

Większość rodziców z troski o własne dziecko decyduje się zazwyczaj na opiekunki z wykształceniem kierunkowym, dlatego też osoby planujące wykonywać ten zawód w przyszłości powinny już teraz zainteresować się studiami bądź szkoleniami przygotowującymi do takiej pracy. Nie mniej istotne jest także doświadczenie zawodowe, więc jeśli tylko mamy okazję podjąć się takiego zadania powinniśmy z takiej możliwości skorzystać. Taka okoliczność stwarza warunki do otrzymania w późniejszym czasie referencji. To one nie rzadko stanowią kartę przetargową w procesie rekrutacji na stanowisko opiekunki. Jeżeli inni rodzice poświadczą, że powierzone nam zadania zostały wykonanie nienagannie natychmiast w oczach pracodawcy wydajemy się być bardziej wiarygodni i godni zainteresowania.

Zarobki opiekunki do najniższych nie należą i na tę chwilkę są nawet porównywalne do tych, które można otrzymać w innych zawodach. Z pewnością wynagrodzenie to zależeć będzie od miejsca pracy, czyli miasta, ale także zamożności rodziny z którą przyjdzie nam współpracować. Jednak trzeba liczyć się z tym, ze większe zarobki to tym samym większe wymagania wobec niani. Większa stawka za godzinę może równać się z koniecznością gotowania obiadów dla dziecka i karmienia go, nie wykluczone jest również, że jako opiekunka będziemy musieli także prowadzić domową edukację przedszkolną.

Wybierając zawód opiekunki możemy być prawie pewni, że zdobędziemy pracę teraz, ale także za kilka i kilkadziesiąt lat. Ludzie zawsze będą dążyli do zwiększania potomstwa, ponieważ taka jest ich natura. Natomiast na rynku pracy cenione są zarówno opiekunki w młodym, jak również w starszym wieku.

Autor: Robert Bednarek

Źródło: http://pioropolis.pl/

Powiązane blogi

Zostaw komentarz

ZalogowanyOpublikuj komentarz.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.