fbpx

Skuteczne metody stosowane podczas rekrutacji

jobline-blog (9)
0

Chociaż na świecie są one znane i stosowane już od dawna, to u nas ciągle jeszcze nie są wykorzystywane przez wielu pracodawców. A szkoda – dzięki niektórym metodom rekrutacji mogą oni o wiele lepiej ocenić, czy zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną kandydat nadaje się na dane stanowisko.
 

Tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne coraz częściej zastępowane są spotkaniami rekrutacyjnymi, które mając postać assessment center. Na czym polegają tego typu spotkania? Podczas nich weryfikowane są kwalifikacje osoby ubiegającej się o pracę w danej firmie, bądź też umiejętności pracownika danego przedsiębiorstwa, który stara się o awans. Badania takie mogą występować pod różnymi postaciami, dają nawet 90% skuteczności, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych, w których to ludzie często ukrywają swoje złe strony, przedstawiają się tylko w pozytywnym świetle oraz wyolbrzymiają swoje zasługi i zdolności.

Pracodawca nie jest wówczas w stanie określić, jakim pracownikiem i o jakich umiejętnościach mógłby okazać się w przyszłości kandydat. Metody assessment center pozwalają w znacznym stopniu na ocenę tego, u kogo najlepiej są rozwinięte kompetencje niezbędne na danym stanowisku. Stosując te metody pracodawca jest w stanie zaobserwować, jak w konkretnej sytuacji zachowuje się dana osoba. Powierzane mu są przykładowe zadania, które musi wykonać. Są one podobne do tych czynności, które stanowiłyby jego codzienne obowiązki służbowe. Pozwala to na ocenę zarówno przygotowania teoretycznego, technicznego, jak i podejścia do powierzonych zadań.

Poznać także można główne cechy charakteru danej osoby. Zazwyczaj uczestnicy takich badań mają do wykonania kilka zadań. Obserwowani są często przez dwóch-trzech asesorów, którzy później wydają swoje opinie na temat danego kandydata. Przeważnie taka sesja trwa kilka godzin. Uczestniczy w niej jednocześnie kilku uczestników, którzy wykonują różne zadania – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, w zależności od stanowiska o jakie się ubiegają. Udając się na tego typu spotkanie, powinno się spróbować zredukować stres do minimum, być opanowanym, zachowywać się naturalnie.Zdenerwowanie może mieć bowiem negatywny wpływ na wykonywanie powierzonych zadań, sprawić iż nie będziemy w stanie skupić się na danej czynności, a przez to wypadniemy źle i stracimy szansę na otrzymanie posady.

Autor: moro 

http://pioropolis.pl/praca/skuteczne-metody-stosowane-podczas-rekrutacji.html

Powiązane blogi

Zostaw komentarz

ZalogowanyOpublikuj komentarz.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.